Barış Gazeteciliği

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde gerçekleştirilen etkinlikte, Prof. Dr. Yasemin Giritli İnceoğlu konuşmacı olarak misafir edildi. Zoom üzerinden organize edilen etkinlik boyunca Prof. İnceoğlu, ‘barış gazeteciliği’ kavramının tanımına, tarihsel arka planına ve ülkemizdeki etkileri üzerine bir sunum gerçekleştirdi.

Pozitif Barış İnşasında Sakatlar ve Kapsayıcılık

15 Aralık 2020 tarihinde gerçekleştirilen etkinlikte, sakatlar özelinde dezavantajların grupların barış inşası sürecine katkısı ve bu bağlamda kapsayıcılık ele alındı. Konuşmacının Benay Gözkaman olduğu etkinlik Zoom üzerinden gerçekleştirildi.

Gençlik, Barış ve Güvenlik Gündemi ve BMGK 2250

9 Aralık 2020’de, BMGK 2250 sayılı kararın alınmasının beşinci yıldönümünde, ekip arkadaşımız Emre Bayır’ın konuşmacı olduğu etkinlikte Gençlik, Barış ve Güvenlik Gündemi’ne (GBG Gündemi) ve BMGK 2250 sayılı kararın analizine dair bir konuşma gerçekleştirildi. Etkinlik Zoom üzerinden gerçekleştirildi.

A Tool for Peace: Music

23 Ekim 2020 tarihinde Zoom üzerinden gerçekleştirilen etkinlikte ana konu müziğin bireysel ve toplumsal barışa katkısı idi. Konuşmacılar ise; Luna Cortez, Tobi Ibitoye ve Benay Gözkaman idi.

Gençlik ve Radikalleşme Olgusu: Sebepler – Sonuçlar

15 Ekim 2020 tarihinde Zoom üzerinden gerçekleştirilen etkinlikte Prof. Dr. Ayhan Kaya konuşmacı olarak misafir edildi. Webinar boyunca radikalleşmenin tanımına, boyutlarına, sebeplerine ve sonuçlarına ve gençlere etkisine dair bir konuşma gerçekleştirildi.

Dreaming for Peace: Inclusion of 4D

21 Eylül Dünya Barış Günü’nde (2020) farklı gruplardaki gençlerin yaşadıkları zorluklara dikkat çekmek için bir Zoom etkinliği gerçekleştirildi. Etkinlikte, engellilerin, mültecilerin, Romanların ve kadınların yaşadıkları zorluklarla ilgili katılımcılar tecrübelerini paylaştılar. Etkinlik, Hemra Nida Köse tarafından modere edilirken, Elif Kain, Rabie Kharbout, Bahattin Turnalı ve Burcu Uçuran konuşmacı olarak yer aldı.

Gençliğin Barış İnşasındaki Rolü: BMGK’nın 2250 Sayılı Kararı Ne İfade Etmektedir?

Bu etkinliğimizde atıf noktamız olan BMGK’nın 2250 sayılı kararını anlamaya yönelikti. Dr. Aslı Özçelik Olcay’ın değerli katkıları ile gerçekleştirilen webinarda BMGK 2250 sayılı kararın etkisi ve gençlerin barış inşasındaki rolü üzerine konuşuldu. Etkinliğimiz Zoom üzerinden 8 Eylül 2020 tarihinde saat 20:00’de sanal olarak gerçekleştirildi.

Türkiye’de Genç Olmak

İlk etkinliğimiz olan ”Türkiye’de Genç Olmak” başlıklı seminerimiz, pandemi sebebiyle Zoom üzerinden 2 Eylül 2020 tarihinde saat 20:00’da sanal olarak gerçekleştirildi. Konuğumuz TUİÇ Başkanı Burak YALIM idi. Gençlerin ortak sorunları ve bu bağlamda yer alan veriler ve istatistikler üzerine tartışıldı.